Missa inte nästa match!
Staffanstorp United FC logo
Staffanstorp United FC
Glädje - Gemenskap - Utveckling
A-lag

NIKLAS MÅRTENSSON RÄDDADE EN POÄNG ÅT STAFFANSTORP
2026-06-08 08:55

Växjö Norra gästade Staffansvallen som serieledare och visade de 175 i publiken, framförallt i andra halvlek att man är ett bra lag. Dock kom man i underläge i den 12:e minuten när Douglas "Dogge " Dahlström måttade ett fint inlägg från vänsterkanten som nickades ner till Tarik Fetahovic av Bastian "Basse" Carlman och i det läget gör måltjuven Tarik inget misstag under trycker in bollen. Första halvlek var ganska jämn där Staffanstorp skapade ett par farliga lägen. Bl.a blev Tarik avblåst  för offside i ett kontringsläge 2 mot 1 där han befann sig på egen planhalva. Kanske det enda stora misstaget som domarna gjorde. Annars tycker jag att domaren från Kungsbacka stod för säsongens bästa domarinsats så här långt på Staffansvallen. 

 I andra halvlek chockstartade Växjö laget med en kvittering i 47:e minuten. Noa Hultén blev av med bollen på mittplan och Växjöspelare kunde avancera fram och sköt först i stolpen och returen sköts i mål. Andra halvleken dominerades totalt av bortalaget men Staffanstorp hade några bra omställningsläge,men ett par felbeslut i avgörande lägen spolierade chanserna till mål. I 79:e minuten kom så 1-2 målet efter en hörna och lite flipperspel och  nickar hit och dit stötte Endrit Dullovi in målet. Då såg det mörkt ut för hemmapågarna som inte stod att känna igen i andra halvlek.  Lite beroende på några skador som föranledde byten och diverse positionsförändringar. Men en sak är signifikativt för detta laget är att man aldrig ger slaget förlorat. Och man blev också belönad i den 92:a minuten när Noa fich lite revansch för sitt bolltapp tidigare. Ett snyggt inlägg från högerkanten  hittade Niklas Mårtensson panna och 2-2 målet var ett faktum. Sett till hela matchen är nog Staffanstorp mest nöjda med poängen.

Nästa match spelas borta mot Lilla Torg fredagen den 12 juni 19.00

Foto:Magnus Nilsson

 

/Ulf Lindblad  

ETT SNACK MED RYAN LUDWICK
2026-06-02 10:54

Vem är Ryan Ludwick ?

Jag är 26 år. Bor i Malmö. Sambo och vi ska gifta oss i december. Jobbare som software engineer.

Varför kom du till Sverige ?

Min flickvän Izzy DÁquilla fick kontrakt med MFF och därför flyttade vi hit.

Vilka klubbar har du spelat för?

College i USA på Stanford Univeritet och sedan blev det Lunds BK i div. 1 där jag spelade strax över 20 matcher förra året.

Varför blev det Staffanstorp United ?

Letade en ny klubb och tyckte Staffanstorp lät intressant.

Hur har tiden varit så här långt ?

Trivs jättebra och har blivit väl mottagen.

Beskriv dig som fotbollsspelare.

Fysisk och teknisk med en bra passningsfot

Förväntningar på säsongen.

Att hjälpa laget till en bra placering samt att utvecklas som spelare.

Hur förbereder du dig inför en match ?

Vila och promenader.

Vad har du för övriga intressen ?

Spelar gärna golf.

Berätta något vi inte vet om dig?

Bra på att spela gitarr

Bästa fotbollsminne?

När vi vann Collegefinalen i Conferance Championchip 

Bästa spelaren du spelat med ?

Evander. Spelar nu i FC Cincinatti

Vem har du som förebild inom fotbollen ?

Sergio Ramos

Favoritlag ?

Manchester United

Bästa idrottsplatsen du spelat på?

Stadsparksvallen i Jönköping

Favoriträtt ?

Hamburgare 

Senaste film eller serie då såg ?

Better Call saul 

Var åker du helst ?

Pennsylvania och Italien 

Vem tar du helst med dig på en öde ö ?

Det är bäst att säga min flickvän

 

/Ulf Lindblad  

 

 

 

 

 

 

 

 

HORRIBEL UTVISNING FÄLLDE STAFFANSTORP
2026-05-31 19:06
Eremal och Simon var inte nöjda med dagens domare

Staffanstorp förlorade lördagens drabbning mot Österlen borta med 3-1 efter en högst diskutabel utvisning på Max Johansson.

Staffanstorps tränarduo Eremal Zejnullahu och Simon Nilsson var minst sagt upprörda efter matchen och den sistnämnde drabbades dessutom av ett rött kort.

Eremal summerar matchen så här:

Vi visste på förhand att Österlen skulle komma ut starkt de första 20 minuterna. De gör det svårt för oss men vi reder ut stormen. När vi kommit in lite mer i matchen gör vi även 0-1 på hörna via Calle Svensson. Därefter har vi full kontroll på matchen även om vi är lite slarviga precis innan paus. 

Tyvärr förstörs andra halvlek av faktorer som vi inte kan påverka, en domare som inte hade sin bästa dag. Max får sitt andra gula kort för ingenting och domaren har själv ingen aning om att Max redan hade ett gult kort. Matchbilden förändras och vi möter ett skickligt lag när dom får vara en man mer. Vi gör även 0-2 via Bastian Carlman,men som döms bort på en väldigt tveksam offside. Österlen vänder tyvärr matchen och vinner med 3-1.Grabbarna kämpar och sliter, visar en inställning och ett engagemang som vi ska vara stolta över.

Nästa match spelas mot serieledarna Växjö Norra hemma på Vallen söndagen den 7/6 kl 16.00 

/Ulf Lindblad 

STAFFANSTORP NOLLADE NOSABY
2026-05-23 12:48

WOW, vilken match pågarna gör idag. Detta är 4:e året jag är tränare i Staffanstorp men matchen idag är den bästa match dom gjort under desssa åren uttryckte tränare Eremal Zejnullahu i omklädningsrummet efter matchen till vilt jubel från spelare och övriga ledare. Undertecknad är benägen att hålla med. Det började redan i minut 1 när Tarik Fetahovic satte 1-0. Fint inspel från vänsterkanten av Bastian "Basse" Carlman som är hemma från USA nu under sommaren. Man tillät inte Nosaby spela sitt spel utan med ett hårt och aggresivt presspel gjorde man det svårt för bortalaget. Man skapade också målchans på målchans innan "Basse" i 24:e minuten själv fick sätta 2:an . Denna gång assisterade Tarik.  Sedan hade Nosaby en kort period där man fick tag lite i spelet utan att skapa något däremot. Nosaby startade också andra halvlek piggt men i 54:e minuten fick "Basse" göra sitt andra mål efter ett ribbskott av  Niklas Mårtensson där "Basse" nickade in returen. 4-0 fick sedan August Egly göra när han håller sig kvar i straffområdet och Nawid Jashar sätter in bollen i boxen. 5-0 satte sedan Tarik som höll sig framme på  ett skott från "Basse". Man vinner denna matchen mycket på sin inställning där alla jobbar och sliter för varandra hela matchen. Hela laget från målvakt till avbytare och dem som inte fick plats i truppen denna gång har alla del i segern genom sitt engagemang. Tränarduon Eremal och Simon hade ett tufft jobb att ta ut truppen denna matchen. 

Nästa match spelas på lördagen den 30/5 mot Österlen borta. Ytterligare en tuff match. Förresten alla matcher i denna serien är tuffa oavsett vem man möter. 

Foto : Magnus Nilsson 

/Ulf LIndblad   

STARK INSATS MOT TOPPLAGET KARLSKRONA
2026-05-17 09:35
Calle Svensson

En gedigen kämpainsats av pågarna från Staffanstorp  gjorde att man kryssade mot topplaget FK Karlskrona på bortaplan. Med ett man man spel och ett aggresivt presspel satte man förmodligen griller i hemmalaget, som kanske hade förväntat sig ett bortalag som skulle parkera bussen framför mål. Men idag stod bussen utanför vackra Karlskrona IP. Dock skulle ändå Karlskrona göra 1-0 i 22:a minuten  på en snabb omställning efter en Staffanstorpshörna. Efter det gled initiativet över på Blekingelaget som satte press på Staffanstorp och  skapade också ett par farliga lägen med en stolp och en ribbträff. Men pågarna redde ut stormen och stack även upp i ett par farliga avslut. 

I början av andra halvlek uppstod en liten dispyt mellan Emil Asklund och en Karlskronaspelare som yttrade ett par ord som avser saker som sker i sovrummet . Oturligt nog för honom stod domaren precis bakom och tvekade inte, utan drog upp det röda kortet direkt för Karlskronaspelaren och Emil tilldelades ett gult kort.

Efter den händelsen tag matchen en lite ny vändning och strax efter slog  Niklas Mårtensson in bollen från högerkanten till Tarik Fetahovic som satte bollen i mål. Men domaren hade observerat en hands på Tarik innan bollen passerade mållinjen.Tarik höll väl inte riktigt med, men rätt eller fel  målet dömdes bort. Men kvitteringen kom ändå i 63:e minuten på ett fint inlägg av nyss inbytte Bastian "Basse" Carlman som hittade Niklas Mårtenssons panna och vidare in i mål. Basse som anlände i fredags på sommarlov från studier och fotbollsspel i USA kommer att vara nyttig för Staffanstorp i sommarens matcher. Staffanstorp skapade också flera situationer efter hörnor och Sebastian Olsssons långa inkast som skapade kalabalik i hemmalagets straffområde. En kollektiv kämpainsats med flera bra prestationer gjorde att man fick med sig en poäng hem till Skåne. Ett litet plus i kanten till mittfältaren Calle Svensson som i mitt och flera andras tycke var en av planens absolut bästa spelare. 

Nästa match spelas fredagen den 22/5 19.00 mot Nosaby hemma på Vallen.

 

/Ulf Lindblad

SÄKER SEGER FÖR PÅGARNA I DM
2026-05-14 18:56

Pågarna tog en odiskutabel seger med 4-0 i DM matchen mot division 3 laget Ystad IF FF.  0-0 i paus speglade definitivt inte spelet. Staffanstorp förde matchen och skapade också flera bra läge. Bl.a ett  stolpskott i 2:a minuten av Douglas "Dogge" Dahlström och ett friläge av Max Johansson i burens utsida. Man hade roterat runt i startelvan men i den 62:a minuten slängde man in Nawid Jashar och Tarik Fetahovic och det dröjde inte mer än 1 minut innan Tarik assisterade Nawid till 1-0. 6 minuter senare fich Tarik sätta tvåan på ett fint inspel av Marcus Klintberg. Trean satte Nawid efter inspel av Niklas Mårtensson och 4-0 fick Max Johansson göra på en direktskarv över målvakten. Emil Asklund stod för framspelningen. Ystad hade i princip bara ett skott på mål som kom i slutskedet av matchen. Väl genomförd match som bådar gott inför matchen borta mot Karlskrona på lördag.

/Ulf Lindblad 

 

  

FÖRLUST M0T IFK KARLSHAMN
2026-05-12 16:03

Karlshamn som stod på 0 poäng före dagens match mot Staffanstorp United kunde vända hem till Blekinge med  sina första 3 poäng i bagaget. Pågarna från Staffanstorp belägrade  Blekingelaget på deras egen planhalva i princip hela första halvlek, dock utan att få till det riktigt. Några halvchanser. Karlshamn var dock nära i 10:e minuten när Staffanstorp tappade bollen på mittplan och Blekingespelaren fick ett friläge snett till vänster men Alexander Mellesmo i hemmakassen gjorde en snygg räddning a´la David Raya. Men i den 40:e minuten fick han ändå kröka rygg. Målet föregicks av en felaktigt dömd frispark där Niklas Mårtensson blev nergjord innan nästa sekvens där Karlshamn tilldömdes frispark istället. Men samtidigt agerade Staffanstorp slarvigt i försvaret  och 0-1 var ett faktum. 0-2 kom sedan i den 52:a minuten när Staffanstorp inte är vakna på ett snabbt inkast och Lukas Jönsson i Karlshamn kunde sätta 2:an. Tarik Fetahovic reducerade sedan i den 84:e minuten men det var för sent. Noteras ett piggt inhopp av unga lånet från Ariana, Benjamin Charles Sjöberg.

Redan på onsdag kl. 19.00 är det dags för match igen. DM mot  div. 3 laget Ystad IF på Vallen . 

På lördag den 16/5 går färden till Blekinge för match mot topplaget Karlskrona .En tuff uppgift men pågarna har överraskat förr så vi hoppas på en trepoängare

/Ulf Lindblad  

 

ANDRA RAKA SEGERN FÖR PÅGARNA
2026-05-03 08:53

I ett härligt sommarlikt väder med 22 grader i luften, strålande sol och 175 personer på läktaren tog pågarna från Staffanstorp sin andra raka seger. Denna gång mot Räppe från Växjö som besegrades med 2-1. Dock fick man en mardrömsstart när man kom i underläge med 1-0 redan i första minuten. Men pågarna reste sig snabbt och tog tag i matchen och skapade en del chanser innan man rättvist kvitterade till 1-1 i den 35:e minuten.  Skyttekungen Tarik Fetahovic gjorde som en sann måltjuv gör och höll sig framme på en målvaktsretur efter ett skott av Calle Svensson. Calle som för övrigt gjorde en bra match. Resultatet stod sig sedan halvleken ut.

I andra halvlek såg väl matchbilden ut som i första. Staffanstorp hade det mesta av spelet. Nawid Jashar hade en jättechans i 53:e ,men målvakten stod för en grym räddning Men segermålet skulle komma.  På en väl slagen frispark av Nawid höll sig mittbacksgeneralen August Egly framme med sitt huvud och skallade till publikens och Staffanstorp Ultras glädje in segermålet. Staffanstorp hade även bud på att att utöka sin ledning i slutet när Max Johansson var nära att sätta spiken i kistan. I slutet pressade Räppe på med långa bollar och några fasta situationer men skapade inga farliga lägen. En härlig kämpainsats återigen av pågarna.

Nästa match spelas söndagen den 10:e maj 13.00 på Vallen.

/Ulf Lindblad 

 

Huvudpartner
Guldpartner
Silverpartner
Exponeringspartner
Samarbetspartners