Missa inte nästa match!
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Staffanstorp United FC
Glädje - Gemenskap - Utveckling

Staffanstorp United U19

Välkomna till U19.

Spelartruppen består av ca 25 aktiva spelare födda mellan 2006-2008.

 

Se lagets kalender för aktuella träningar.

 

Vid frågor kontakta oss gärna, se våra kontaktuppgifter under "KONTAKT".

 

Mvh

Ledarstaben U19

Magnus, Marcus, Andreas & Fatlum

U19: En kväll att minnas – mästare igen!
2025-06-19 10:00
Ledare: En kväll att minnas – mästare igen!

Då var dagen här. Sista omgången. Allt på spel. Vinnaren tar hem serien och förloraren slutar fyra. Så tajt var tabellen när Ystad IF gästade oss denna ljumma måndagskväll. För första gången i år kunde man som coach dra på sig shorts och det passade sig väl. Det kändes redan innan att detta inte skulle bli någon vanlig match.
Luften var laddad. Spänningen gick att ta på. Båda lagen visste vad som stod på spel och båda ville vinna. Under matchgenomgången märktes det på våra spelare. Fokuset var där. Vi var redo.

När domaren blåste igång visste vi exakt vad vi skulle göra. Vi hade läst Ystads spel och bestämt oss: ingenting skulle få gå igenom centralt. Vi flyttade över snabbt, vann boll högt – och när vi får chansen är vi alltid direkta. I minut 15 kom utdelningen: ett högt bollvinst, snabbt anfall – 1–0. En drömstart.
Vi lät Ystad ha mycket boll men stängde dem helt i sista tredjedelen. Och efter 25 minuter exploderade vi igen – 2–0. En tredjedel spelad, kontroll på matchen, men vi visste att mycket återstod.
Sen kom en tung sekvens. Inom fem minuter drabbades vi av två allvarliga skador – så pass svåra att båda behövde åka till sjukhus. Det satte sig i oss. Vi ledare och hela laget kände med killarna. Vi hoppas innerligt på positiva besked.
Andra delen av halvleken blev ryckig, men vi släppte bara till ett enda avslut. I paus fanns både adrenalin och känslor i omlopp. Men vi samlade oss. Vi visste vad som krävdes – nu återstod 45 minuter av säsongen.
Vi inledde andra halvlek starkt. Skapade 3–4 riktigt bra chanser till 3–0, men bollen ville inte in. Vi fortsatte ändå jobba disciplinerat defensivt, stängde ytor och gav Ystad boll utan hot. Och till slut kom det: 3–0, ett viktigt mål som kändes som en islossning, och en serieseger inom räckhåll.
Med tio minuter kvar trodde vi att vi punkterat matchen helt. Ett mönsteranfall avslutas med ett skott i ribban som studsar ner, vi tycker innanför linjen. Men domaren friade. På spelvändningen gör Ystad 1–3. Plötsligt levde det igen.

Men vi höll oss kalla. Vi fortsatte jobba. Och ganska snart efteråt kom spiken i kistan, en läcker lobb till 4–1. Game over. Domaren blåser av. Jubel. Kramar. Glädjetårar. Vi har gjort det. Igen. Två raka seriesegrar – från Division 2 till nu Division 1. Det är stort. Det är mäktigt.
Men mitt i all glädje går våra tankar till våra två hjältar som fick kliva av skadade. Deras insats, deras närvaro under denna match det lever vidare i oss alla. Vi hoppas på snabbt tillfrisknande
Vi ledare saknar ord. Det här U19-gänget, hela truppen, har visat allt man kan önska av ett lag/trupp. Hjärta. Disciplin, Mod Kamratskap. Offervilja. De står upp för varandra, de växer tillsammans, de kliver fram när det gäller.

Det är med genuin stolthet vi säger: det är en ära att få vara deras tränare.
Nu ser vi fram emot hösten – men först: Uppåkra på torsdag. En sista match i Div. 3 där vi jagar topp 3 – och med lite marginaler, varför inte topp 2?
Drömkväll i Ystad – U19 till kvartsfinal efter kämpainsats
2025-05-06 23:04
En ljum majkväll i Ystad blev scenen för en klassisk cupdrabbning när det vankades åttondelsfinal i DM mellan Ystad IF och våra mörkblåa hjältar i U19. På förhand ett ovisst möte – på planen en fysisk och taktiskt slipad batalj, där hjärta och vilja till slut fällde avgörandet.
Hemmalaget Ystad började piggast. Redan från avspark satte de tryck, vann dueller och skapade ett par heta målchanser. Men det dröjde inte länge förrän vi vaknade till liv. Efter tio minuters spel tog vi oss in i matchen genom att vinna fler närkamper och börja ha mer boll. En stark period mellan minut 10 och 30 ledde fram till ett ledningsmål – ett kvitto på ett växande självförtroende.
 
Men glädjen fick snabbt blandas med svett och slit. Mot slutet av första halvlek tog Ystad över taktpinnen igen och pressade tillbaka oss, men ett heroiskt försvarsspel och ett hårt jobbande lag höll 0–1 intakt till paus.
Efter taktiska justeringar i halvtid – där vi valde att lägga oss lägre i försvarsspelet – fick vi bättre kontroll på händelserna. Ystad tilläts rulla boll, men hade svårt att komma riktigt nära. Samtidigt blixtrade U19 till i omställningarna och kunde mycket väl ha punkterat matchen tidigare om inte marginalerna varit emot – och Ystads målvakt gjort en fin räddning.
Efter några halvchanser som kom det med knappa tio minuter kvar fick Ystad sin bästa chans i matchen – ett friläge – men en jätteräddning från vår målvakt höll siffrorna oförändrade. Och i 86:e minuten kom så spiken i kistan: ett mönsteranfall på högerkanten, ett stenhårt inspel längs marken och bollen stöttes säkert i nät till 0–2.
 
Kvartsfinalen är ett faktum, och efter slutsignalen var det märkbara rörda tränare.
 
Vi är enormt stolta över laget. Så mycket hjärta, så mycket arbete. Allt vi slitit med under försäsongen syns nu. Det här är ett fantastiskt gäng killar alla som tillhör truppen U19 i Staffanstorp, och de slutar aldrig att förvåna.
En kväll att minnas. En seger att bygga vidare på. Kvartsfinal nästa.
U-19 ser fram emot en spännande säsong
2025-04-01 08:22
En stark höst och en lovande framtid
Efter att nya tränare tog över sommaren 2024 fick laget en fantastisk höst med både starkt spel och imponerande resultat. Man vann Division 2 efter sex vinster, tre oavgjorda matcher och inga förluster, med en målskillnad på 23-4. Under hösten, vintern och våren har vi tränat hårt och utvecklat vårt spel. Spelarna har gjort stora framsteg, och vi har fått in tio nya tillskott i truppen. Detta innebär att vi nu kan ställa upp med två lag till vårsäsongen. U19 är redo att ta sig an den nya säsongen med energi och tillförsikt.
Ledarstaben
Under 2025 fortsätter huvudtränare Magnus Carlman, som har nästan 20 års erfarenhet inom ungdomsfotboll, att leda laget. Vid sin sida har han sina trogna assisterande tränare Marcus Madsen och Andreas Christensson. Laget har även förstärkts med två unga och ambitiösa tränare, Oscar Högberg och Fatlum Sadiku. Året inleddes tufft med fyra träningspass i veckan, varav ett på gym där vi körde HIT-cross. Laget har under våren blivit mycket sammansvetsat, och vår filosofi är att kombinera hög energi, glädje och fokus på rätt ställen.
Truppen
Laget består nu av cirka 30 aktiva spelare. Efter att ha tappat några spelare mellan säsongerna 2023 och början av 2024 fanns en viss oro kring vår målsättning att ställa upp med två lag, så att alla får spela match varje helg. Under andra halvan av 2024 och in i våren 2025 har vi dock fått in många nya spelare från klubbar som Lilla Torg, Bara, Dalby, Uppåkra, Lunds BK och Eslöv. Tack vare detta kan vi med glädje anmäla två lag till seriespel – ett i Division 1 och ett i Division 3, där vi siktar på topplaceringar i båda serierna.
Tävlingsåret 2025
Under vintern har vi spelat flera träningsmatcher och gruppspel i DM, med mycket goda resultat. Året inleddes med en 3-2-seger mot det nationella laget Olympic, följt av en 2-1-vinst mot Torns IF U18. Vårt andra lag har också spelat matcher mot Lunds BK och Uppåkra IF, som slutade 1-1 respektive 7-2 i vår favör.
DM har startat på bästa sätt, där vi hamnade i grupp med Fortuna (14-0), Lilla Torg (7-1) och Kävlinge Harrie (6-0). Vi vann gruppen med den imponerande målskillnaden 27-1. Nu väntar slutspel, och nästa match spelas hemma mot Sjöbo IF onsdagen den 2 april kl. 19:00 – kom gärna och stötta laget! Det blir en tuff utmaning.
Till våren väntar spel i Division 1 och Division 3. Laget är fast beslutet att slåss i toppen av båda serierna. Med en stabil trupp, en erfaren ledarstab och ett starkt engagemang ser vi fram emot en utvecklande och rolig säsong.
Magnus Carlmans tankar efter sitt första halvår
"Det var väldigt spännande att komma in i laget förra sommaren. Jag blev varmt mottagen och har sällan känt mig hemma i ett lag så snabbt. Spelarna är fantastiska, både på och utanför planen. Vi bytte spelsystem och justerade vår taktik, och det tog bara några veckor för spelarna att anpassa sig. Det visar vilken hög nivå de håller. Klubben har också varit otroligt välkomnande och jag har fått ett bra samarbete med A-laget och deras huvudtränare Harris. Vi har ett fint utbyte där spelare tränar och spelar matcher med dem regelbundet."
 
En stark höst och en lovande framtid
2025-04-01 00:35
Efter att nya tränare tog över sommaren 2024 fick laget en fantastisk höst med både starkt spel och imponerande resultat. Man vann Division 2 efter sex vinster, tre oavgjorda matcher och inga förluster, med en målskillnad på 23-4. Under hösten, vintern och våren har vi tränat hårt och utvecklat vårt spel. Spelarna har gjort stora framsteg, och vi har fått in tio nya tillskott i truppen. Detta innebär att vi nu kan ställa upp med två lag till vårsäsongen. U19 är redo att ta sig an den nya säsongen med energi och tillförsikt.
Ledarstaben
Under 2025 fortsätter huvudtränare Magnus Carlman, som har nästan 20 års erfarenhet inom ungdomsfotboll, att leda laget. Vid sin sida har han sina trogna assisterande tränare Marcus Madsen och Andreas Christensson. Laget har även förstärkts med två unga och ambitiösa tränare, Oscar Högberg och Fatlum Sadiku. Året inleddes tufft med fyra träningspass i veckan, varav ett på gym där vi körde HIT-cross. Laget har under våren blivit mycket sammansvetsat, och vår filosofi är att kombinera hög energi, glädje och fokus på rätt ställen.
Truppen
Laget består nu av cirka 30 aktiva spelare. Efter att ha tappat några spelare mellan säsongerna 2023 och början av 2024 fanns en viss oro kring vår målsättning att ställa upp med två lag, så att alla får spela match varje helg. Under andra halvan av 2024 och in i våren 2025 har vi dock fått in många nya spelare från klubbar som Lilla Torg, Bara, Dalby, Uppåkra, Lunds BK och Eslöv. Tack vare detta kan vi med glädje anmäla två lag till seriespel – ett i Division 1 och ett i Division 3, där vi siktar på topplaceringar i båda serierna.
Tävlingsåret 2025
Under vintern har vi spelat flera träningsmatcher och gruppspel i DM, med mycket goda resultat. Året inleddes med en 3-2-seger mot det nationella laget Olympic, följt av en 2-1-vinst mot Torns IF U18. Vårt andra lag har också spelat matcher mot Lunds BK och Uppåkra IF, som slutade 1-1 respektive 7-2 i vår favör.
DM har startat på bästa sätt, där vi hamnade i grupp med Fortuna (14-0), Lilla Torg (7-1) och Kävlinge Harrie (6-0). Vi vann gruppen med den imponerande målskillnaden 27-1. Nu väntar slutspel, och nästa match spelas hemma mot Sjöbo IF onsdagen den 2 april kl. 19:00 – kom gärna och stötta laget! Det blir en tuff utmaning.
Till våren väntar spel i Division 1 och Division 3. Laget är fast beslutet att slåss i toppen av båda serierna. Med en stabil trupp, en erfaren ledarstab och ett starkt engagemang ser vi fram emot en utvecklande och rolig säsong.
Magnus Carlmans tankar efter sitt första halvår
"Det var väldigt spännande att komma in i laget förra sommaren. Jag blev varmt mottagen och har sällan känt mig hemma i ett lag så snabbt. Spelarna är fantastiska, både på och utanför planen. Vi bytte spelsystem och justerade vår taktik, och det tog bara några veckor för spelarna att anpassa sig. Det visar vilken hög nivå de håller. Klubben har också varit otroligt välkomnande och jag har fått ett bra samarbete med A-laget och deras huvudtränare Harris. Vi har ett fint utbyte där spelare tränar och spelar matcher med dem regelbundet."

 

Provträning med U19 -24
2024-11-08 17:57
Hej,

 

Välkomna att provträna med Staffanstorp United U19.

Provträningen äger rum vecka 46-48 för spelare födda 2006-2008.

 

Vi söker spelare med följande egenskaper:

  • Hög nivå av spelförståelse, perception och besluts tagande
  • Kreativa och tekniska spelare
  • Förmåga att förstå och efterleva lagets arbetssätt och principer i match och träning.
  • Hårt arbetande spelare med hög fysisk arbetskapacitet som tex. snabbhet, rörlighet, kondition och styrka etc.
  • Hög ambitionsnivå och tränings närvaro
  • Ambition att träna extra fyspass utanför ordinarie fotbollsträning
  • Aktivt medverka till att bygga lag känsla på och utanför planen.
  • Aktivt medverka till lagets kollektiva framgång för att nå den uppsatta målsättningen för laget.
  • Aktivt prioritera individuell och kollektiv utveckling, både tekniskt, fysiskt och taktiskt.
  • Aktivt medverka till en solid gruppdynamik där alla spelare satsar maximalt för att nå uppsatta mål.

Vi tränar tisdagar och torsdagar 20:00-21:30, samling 19:40 på Staffansvallen, omklädningsrum 4.

 

Anmälan till provträning gör ni till marcus8382@gmail.com med en kort beskrivning av vem du är, var och när du spelat senast.

Du informerar även din nuvarande förening att du provtränar med oss.

Det går även att kontakta oss:

Magnus på 0722-23 76 39 eller Marcus på 0766-32 40 11.

Vidare i DM!
2024-05-09 13:50
 
Igår spelades fortsättningen på DM och TFF var på besök. Vi gör lite ändringar i spelsystemet för att få en lite mer defensiv utgångspunkt då förväntningarna var att gästerna skulle köra långbollar in på vårt defensiva område.
Efter en skakig inledningen med mycket nerver utanpå kroppen så får gästerna sätta in en frispark och ta ledningen. Vi kommer dock in i matchen och kämpar in ett reduceringsmål och innan vi hinner njuta av den så får vi även in ett ledningsmål.
Vi börjar andra halvlek med mer förtroende och ännu mer aggressivt som gynnar oss då vi även gör 3 och 4-1.
Vi kom ifrån vårt sätt att spela lite men dock fick vi ta kampen ett snäpp högre och ta lärdom av den.
Nu är vi vidare till kvartsfinal och ser med spänning vilka vi får möta.
Trevlig helg.
Äntligen 3 poäng
2024-04-27 21:09

Fredagskvällen bjöd på mycket och väldigt lite. Bortamatch mot Nike och killarna har haft en massa prov i veckan, hårt med träningen och helgen hade inte ens börjat.

 
Vi gjorde lite ändringar i laget då vi hade lite ont om folk. Och det märktes då vi inte spelade som vi brukar och det fanns inte heller en rytm. Vi tar dock ledningen i första halvlek genom En frispelad Piteas som  tar ner bollen på bröstet och dundrar in bollen 2 meter ifrån målet.  Vi kommer in i matchen efter ledning men det skapas inte mer farligheter.
Andra halvlek kommer Nike ut startat och pressar oss ordentligt där dom får en massa fasta situationer och där dom har en fördel av deras höjd. Och så ser det ut i nästan hela andra halvlek. Men killarna kämpar in i det sista och visar en stark moral även om spelet inte alls var där vi önskar.
 
Huvudpartner
Guldpartner
Silverpartner
Exponeringspartner
Samarbetspartners